advertise

لوله استیل

یکی از حیاتی ترین و پر استفاده ترین ابزار انتقال مواد قابل جریان یا به قولی مواد سیال را می توان لوله (pipe) دانست که امروز از مواد و متریال های مختلفی اعم از انوع فلزات چون فولاد یا آلیاژهای آهن، فایبرگلاس و پلاستیک و... ساخته می شود. اهمیت لوله ها تا بدانجا است که در زندگی شهری و حتی روستایی بدون سیستم لوله کشی و استفاده از لوله امکان زندگی میسر نیست. لذا در بخش های مختلف ساخت و سازهای شهری و روستایی و صنایع مختلف شاهد استفاده از لوله برای انتقال سیالات و حتی در برخی انواع آن برای مصارف تزئینی و حفاظ نرده و به قولی دکوراسیون هستیم. از اینرو یکی از انواع محبوب و پراستفاده لوله ها، لوله استیل (Stainless Steel Pipe) است که به عنوان لوله ضد زنگ و مقاوم در برابر خوردگی شناخته می شود و کاربردهای فراوانی هم دارد.


با این حال اینکه بشر به طرز چشمگیری به سمت استفاده از لوله های استیل گرایش پیدا کرده نیز از این واقعیت سرچشمه می گیرد که در ساخت لوله های استیل از درصد خاصی کروم مثلا در حدود ۱۰ درصد استفاده می شود که قابلیت ضد زنگی به آن می بخشد و از آنجائی که غالب استفاده از لوله ها برای انتقال مواد سیال است و امکان زنگ زدگی و خوردگی در اثر تماس با این مواد در حد بالایی است، لذا استفاده از این لوله ها که به آنها استنلس استیل نیز می گویند انتخاب هوشمندانه ای محسوب می شود و هزینه های استهلاک و خرابی تاسیسات لوله کشی شما را کاهش می دهد. همچنین وجود عناصر دیگری در ترکیبات ساخت لوله استیل چون مولیبدن و نیکل باعث شده تا جنس استیل لوله خواص باثبات تر و بهتری را در خصوص ضد زنگ بودن و مقاومت در برابر خوردگی پیدا کند.


انواع لوله استیل

امروز لوله های استیل گسترش پیدا کرده اند و برای مصارف و استفاده های مختلف به صورت اختصاصی تر تولید می گردند از این رو شاهد تولید انواع لوله استیل به صورت مانیسمان (بدون درز و اتصالات جوش) و درزدار هستیم که با انواع آلیاژهای مختلف تولید می گردند. لذا مهمترین و پرکاربردترین آنها عبارتند از: لوله استیل ۲۰۱،لوله استیل ۳۰۴،لوله استیل ۳۰۹ ،لوله استیل ۳۱۰ ،لوله استیل ۳۱۶