advertise

لوله درزدار

لوله درزدار و کاربرد فراوان آن با توجه به قیمت مناسب و مرقوم به صرفه آن امروزه جایگاهی بسیار در صنایع برای خود کسب نموده است .قیمت لوله درزدار با توجه به فرآیند تولید ساده ارزان تر از قیمت لوله های بدون درز بوده که هم امر سبب گردیده تا طرافداران بیشتری در صنایع مختلف داشته باشد.
تا قبل از اواخر قرن نوزدهم میلادی که یک شرکت آلمانی به نام مانیسمان بتواند با استفاده از روش ابداعی صاحبش مانیسمان به تولید لوله های بدون درز اقدام کند، لوله ها به صورت لوله درزدار تولید می شد و مورد استفاده قرار می گرفت و امروز نیز در کنار لوله های بدون درز همچنان استفاده می شود و جزو لوله های پرکاربرد است. در واقع لوله های درزدار (welded pipe) به لوله هایی اطلاق می شد که اولا کاربرد عمومی داشتند و ثانیا بخشی از فرآیند تولید آنها با جوشکاری همراه بود.
به کاربردن کلمه درزدار برای لوله درزدار نیز از همین جا ناشی می شود که قسمت درز یا همان محل اتصال لبه های ورقه های آهنی و فولادی به شکل لوله در آمده را با استفاده از جوشکاری به هم متصل می کردند و به‌ همین جهت نیز بدان لوله درزدار گفته می شود.


البته از لوله درزدار در گذشته برای غالب امور استفاده می کردند یعنی زمانی که هنوز تکنولوژی ساخت لوله های بدون درز ساخته نشده بود و صنایع نیز گسترش زیادی پیدا نکرده بودند و انتقال سیالات تحت فشار بالا هم چندان رواج نداشت. تازه اگر هم چنین انتقال هایی وجود داشت از همین لوله ها استفاده می شد که جوابگو هم بود منتها در درازمدت ممکن بود از قسمت درز خود استحکام کمتری نشان دهد.
یا اینکه استفاده از مواد سمی و شیمیایی در صنایع به اندازه الان گسترده نبود. در هر حال لوله های درزدار به جهت اینکه به نسبت لوله های بدون درز مانیسمان از مقاومت کمتری در شرایط تحت فشار برخوردار هستند و امکان دارد به مرور زمان از قسمت درز یا جوش ترک بردارند یا نشتی حاصل شود لذا معمولا برای انتقال مواد سیال غیر شیمیایی، آبرسانی و تاسیسات و... به کار می روند و قیمتی به مراتب پایین‌تر هم دارند. لوله های درزدار استاندارد اصولا چیزی بین ۱۵ تا ۲۵ درصد فشار کمتری از لوله های بدون درز را تحمل می کنند اما با این حال به جهت قیمت های بهتر و اقتصادی تر در بخش های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.


روش تولید لوله درزدار

در تولید لوله درزدار پس از اینکه ورق های فولادی در ضخامت مورد نظر انتخاب شدند بسته به قطع و اندازه لوله مورد نظر برش داده شده و سپس از میان غلطک هایی موسوم به نورد عبور داده می شوند تا حالت گرد به خود بگیرد و شکل لوله درآیند. لذا وقتی که شکل لوله درآمدند، لبه های ورق که به هم چسبیده دارای درزی هست که می بایست جوشکاری شود. حال اینکه این لوله های درزدار بر اساس روش جوشی که برای محل اتصال درز آنها به کار برده می شود از روش های تولید متفاوتی برخوردار هستند که معمولا به ۳ روش تولید می‌گردند.
دو روش جوش درز لوله که با نام های ERW مخفف Electric Resistance Welded و HFI مخفف High Frequency Induction شناخته می شوند بسیار شبیه به هم هستند و در هر دو لبه های درز با ذوب شدن به هم جوش می خورند منتها با چند تفاوت اساسی که در روش ERW به الکترود نیازی نداریم و در روش HFI کنترل و دقت بیشتری بر روی عملیات جوش وجود دارد و در نتیجه کیفیت فرآیند جوش دو لبه بهتر و با کیفیت تر است. و روش سوم جوش درز لوله موسوم به SAW مخفف Submerge Arc Weld است که با الکترود محل درز لوله را جوشکاری می کنند منتها برای اینکه کیفیت نهایی بالایی در جوشکاری به دست آید از نوعی پودر مخصوص یا حتی آرگون هم استفاده می گردد.


کاربرد لوله درزدار

امروز از لوله درزدار به جهت فرآیند ساخت ساده و هزینه های تولید کمتر و به قولی مقرون به صرفه تر بودن در صنایع مختلف به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. اینکه لوله درزدار می تواند در طول های مختلف تولید گردد و در اشکال مختلف لوله جوش داده شود مزیت بزرگی است لذا لوله های درزدار برای استفاده در معماری، صنایع فرآوری مواد غذایی و آشامیدنی، صنعت خودرو، خطوط لوله، ساخت و ساز و معدن، لوله کشی فاضلاب، تاسیسات انتقال آب و گاز و... کاربرد دارند.